Výcvik štěněte: jak a kdy s ním začít?

Jedno z nejkrásnějších období v životě člověka je kromě narození dítěte také pořízení štěňátka. Takový přírůstek může přinést mnoho radosti, ale také starostí. S pořízením štěněte na vás totiž začne dopadat i tíha zodpovědnosti, kterou za váš nový přírůstek nesete. Štěněcí období nevydrží navždy a je potřeba začít přemýšlet také nad tím, jak vychovat pejska co možná nejlépe. Je však potřeba najít balanc mezi tím, aby si štěně mohlo užít své „dětství“, ale zároveň se z něj postupně stával poslušný a vycvičený pes. V tomto článku se proto dozvíte, kdy je nejlepší s výcvikem začít a jak postupovat, aby výcvik psa bavil.
Výchova psa nebo výcvik psa?
Na první pohled se oba pojmy mohou slévat v jeden, je mezi nimi však značný rozdíl. Jako výchovu lze označit naučení psa běžnému soužití s člověkem, navyknutí na samotu nebo bytí v klidu, když se kolem něco děje nebo je pes v rušném prostředí. Zkrátka se jedná o reakce na běžné situace, jejichž nezvládnutí vám může pobyt pejskem značně znepříjemnit. Mezi podstatnou část výchovy psa se řadí také jeho venčení. Naučení toho, že koberec či podlaha vašeho bytu není to správné místo na vykonání potřeby by měla být jedna z vašich hlavních priorit.
Ptáte se, co se potom myslí pojmem „výcvik psa“? Do této oblasti spadají všechny cviky, triky či psí sporty. Už i takové povely, jako „sedni“, „k noze“ nebo „lehni“ spadají do kategorie výcviku. Pokud však chcete mít pejska skutečně pod kontrolou, je kromě základní výchovy vhodné zvolit alespoň jednoduchý výcvik. A co vy víte? Třeba vás to oba chytne a dokážete se se svým chlupatým parťákem vypracovat až na úroveň psích sportů.
Kdy začít s výcvikem psa?
Abychom uváděli informace na pravou míru, je opět potřeba rozlišit pojmy výchova a výcvik psa. S výchovou je vhodné začít prakticky ihned. V prvních 8 týdnech jsou sice štěňata vychovávána matkou, poté již však často putují do nových domovů. Od této chvíle je toto břímě na vás. Štěně bude zkoušet, co vše je u vás doma určeno ke hře a co vše si může dovolit. Je důležité mu ukázat, co k ní skutečně slouží a co už je např. nábytek nebo bota a bylo by dobré, aby se jim pes při hře vyhnul. Pokud si říkáte, že ho toto chování přejde a že vyroste, můžete se pak v dospělosti potýkat s řadou vlastností, které se velice těžce odnaučují. Pokud však s výchovou začnete v brzkém věku, bude to jednak značně jednodušší a druhak se to do budoucna výrazně vyplatí.
Nechte pejska dospět
V případě výcviku není kam spěchat. V první řadě je nutné si určit, co přesně od výcviku očekáváte. U mnoha případů stačí pouze základní povely, které se dokáže naučit každý pes. Pokud však chcete mít psa opravdu vycepovaného, je potřeba počítat s faktem, že do výcviku budete muset vložit poměrně dost času i energie. A nejde pouze o energii vaši, ale také o tu psí. Je proto lepší s výcvikem počkat alespoňdo psí dospělosti, protože mnoho cviků je náročných na jeho pohybový aparát. Aby byl však zdravý a funkční, je nejprve potřeba, aby se správně vyvinul a teprve potom je vhodné jej začít zatěžovat složitějšími a náročnějšími cviky, jako jsou skoky či panáčkování.
Kynologie pro každého
Jestliže jste majiteli nějakého štěkajícího stvoření, pak se z vás stal kynolog. Z odborného hlediska s jedná o vědu, která se zabývá studiem psů jako živočišného druhu, avšak tento pojem se dnes již používá k označení všech, kteří chovají psy jako domácí mazlíčky nebo se věnují psím sportům. Díky kynologii a jejím přístupům a zjištěním již proto víme, jak s pejsky zacházet a co nejefektivněji je naučit to, co po nich chceme.
V rámci výcviku psa proto existuje i zlatá střední cesta, díky které se vám podaří souvisle propojit období vychovávání a cvičení. Nejlepším způsobem, jak štěně připravit na budoucí výcvik je totiž hra. Může se jednat např. o zájem o hračky či jídlo, díky čemuž si budete schopni vybudovat hlubší vztah a v budoucnosti se vám spolu bude lépe cvičit, protože na sebe již budete zvyklí. Pokud jste ale s výcvikem úplní začátečníci, ale rádi byste vstoupili do světa psích sportů, doporučujeme alespoň do začátku pomoc profesionálního trenéra, který vám přesně poradí, jak postupovat.
Výcvik psa – jak začít?
Hrajte si
Škola hrou je pojem, který neplatí pouze u dětí, ale také u psů. Většina odborníků se shoduje na tom, že psi dokážou udržet pozornost pouze po dobu 15 minut. Je proto nutné výcvik chápat jako hru, která bude pejska bavit a celkově si udrží jeho pozornost o něco déle.
Začínejte pomalu
Je důležité si zprvu vybrat pro výcvik psa klidné místo, které nebude rušeno okolními vlivy, které budou pejska rozptylovat. Ideální je začít v prostředí domova, který dobře zná a nebude jej nic rozptylovat. Teprve v momentě, kdy pes pochopí základní povely a to, co po něm chcete a co jej čeká, pokud povel splní, je vhodné jej vzít např. na cvičáky pro psy. Nechtějte zároveň po svém psovi ihned zázraky. Začínejte se základními povely, jako „sedni“ nebo „k noze“ nebo jen trénujte přivolání, pokud budete zrovna na procházce.
Buďte konzistentní
Často se stává, že v domácnosti nejste výhradním páníčkem pouze vy, ale často i ostatní členové rodiny. V takových případech často dochází k situacím, že ačkoliv vy jste nastavili v přístupu k pejskovi určitá pravidla, ostatní členové mají jiný názor. Pes je potom zmatený, protože od každého člena dostává rozdílné povely. Buďte proto při výchově i výcviku konzistentní a to tak, že se se členy domácnosti dohodnete, co pejskovi dovolíte a co už ne.
Dávejte jasné povely
Pokud jste ve fázi učení, snadno se vám může stát, že budete psa mást rozdílnými slovy, která budete k povelům používat. Jednou budete chtít psa přivolat slovy „ke mně“, podruhé zase „k noze“. Stanovte si proto jeden výraz, který budete pokaždé využívat a pes se tak rychleji naučí, co po něm chcete. Důležité je také využívat správnou intonaci. Pejsci poznají, jak to zní, když na něj mluvíte pozitivně, ale také pozná také, že když hlas zdůrazníte, měl by poslechnout.
Odměňujte
Udělal pejsek to, co jste po něm chtěli? Výborně. Snažte se jej proto pozitivně motivovat a za poslechnutí jej odměnit. Může se jednat jak o slovní pochvalu či jeho oblíbenou hru, tak také podrbání nebo pamlsek. S pamlsky je však potřeba být opatrný. Pokud to s nimi totiž budete přehánět, můžete pejskovi zavařit nejen na obezitu, ale také na stav, kdy vás bude poslouchat jen v případě, že jej poté dostane. Pamlsek by proto měl být spíše forma odměny za větší a náročnější úkony.
Nebijte
I když výcvik psa nejde vždy podle představ, je důležité mít na paměti jedno pravidlo, a to: psa nikdy nebít. Vašim cílem je spojit výcvik s pozitivním přístupem, zážitkem a zábavou, nikoliv strachem či dokonce bolestí. Pejska totiž potom nebude výcvik bavit a vy tak nedosáhnete svých cílů.
Vytrvejte
A co je nejdůležitější? Vytrvejte. Výcvik psa může být náročný proces, ale energie, kterou do něj vložíte se vám několikanásobně vrátí. Základem kvalitního výcviku je ale vytrvalost a pravidelnost. Pokud však dokážete výcvik pejskovi představit jako hru, bude vás to bavit oba. A pokud k tomu dojde, můžete se společně začít věnovat např. agility.
Zkuste agility
Má váš pejsek až moc energie? Možná je právě pro něj agility ta správná volba. Jedná se o moderní psí sport, který spočívá především v projití určitého množství překážek během určitého času. Agility je také skvělým způsobem, jak zlepšit vztah mezi páníčkem a psem a jak jej dlouhodobě zabavit. Za cíl si totiž agility klade především zábavu a společné vyžití. Podle pravidel probíhá výcvik zcela bez vodítka či jakýchkoliv dotykům, takže možné je komunikovat pouze pomocí řeči nebo signálů.
Ačkoliv může agility působit jednoduše, naučit psa všem povelům vyžaduje disciplínu a vytrvalost. Psi překonávají různé druhy překážek, jako jsou laťky, tunely nebo žebříky a cílem je proběhnout celou trať co nejrychleji a s co nejméně chybami. Sport by se tak dal přirovnat ke koňskému parkuru. Ne všechna plemena jsou však pro výcvik agility vhodná. Bavit bude zejména aktivnější psy, jako jsou border kolie, australští ovčáci nebo husky. Zkusit agility je však možné prakticky s jakýmkoliv plemenem bez ohledu na věk nebo velikost. Ve finále jde totiž nejvíc o to, aby si pejsek užil společně strávený čas a chápal to jako zábavu, kterou mu klasické procházky nabídnout nemohou.