Kastrace psa a fenky: Prevence zdravotních problémů

Ačkoliv jste se již s tímto termínem jistě setkali, možná přesně nevíte, co si o něm myslet. Již samotný název může evokovat poměrně drastický zákrok na těle zvířete, jedná se však o nejčastější chirurgickou operaci na poli veterinární medicíny. Díky tomu jsou značně eliminována rizika se zákrokem spojena.

Kastrací se rozumí odstranění pohlavních žláz, které produkují pohlavní hormony. U samců se tak jedná o varlata a u samic o vaječníky, popřípadě také dělohu. Zákrok je prováděn v celkové narkóze a jeho primární funkcí je zabránění říje. Existuje ale řada dalších důvodů, proč kastraci provést. 

Přínosy kastrace

Kastrace psa či feny je v posledních letech stále běžnějším zákrokem. Ačkoliv se názor na kastraci napříč chovateli liší, jedná se bezesporu o základní metodu kontroly populace psů a také o prevenci před některými zdravotními problémy.

Mezi největší výhody tak kromě zabránění krytí patří také zamezení nežádoucího chování, jako je přílišná aktivita nebo nevyrovnaná povaha. Následky kastrace se však u psů a fen projevují jinak. Zatímco u psů se jedná primárně o jejich zklidnění, u fen existuje přínosů mnohem více. Fena např. přestane hárat nebo se výrazně sníží či dokonce eliminují šance na některá hormonální onemocnění, jako je hnisavý zánět dělohy (pyometra), cysta na vaječnících (ovariální cysta), různé nádory pohlavních orgánů a v neposlední řadě i falešná březost.

Všeobecně je však možné říci, že kastrace přispívá ke zlepšení zdravotního stavu psů i fen, zklidnění jejich chování, zmenšení rizika jejich útěku a samozřejmě zabránění nechtěné říje.

Přínosy u psů

Jak již bylo zmíněno, kastrace má pro psa oproti fenám rozdílné přínosy. Ačkoliv nejsou důvody pro jejich kastraci natolik pádné, stále se najde několik argumentů, které jsou pro. Jedním z hlavních důvodů je zamezení nevhodného chování, jako je neklid, neposlušnost či toulání po okolí v období hárání fen. Ačkoliv nemusí být kastrace v tomto ohledu jednoznačně úspěšná, zamezí se minimálně šanci na krytí.

Kastrace psa však nemá pouze výchovné důvody, ale i ty zdravotní. Nejčastěji se pomocí kastrace řeší nádory varlat, kryptorchismus (porucha sestupu varlat) či zvětšení prostaty. V případě nádoru varlat je kastrace jediným řešením, protože dojde k jejich úplnému odstranění. Pokud se proto pro zákrok rozhodnete, je nejlepší jej provést v rané dospělosti, což bývá v rozmezí 12-18 měsíců. V případě, že je provedena kastrace později, zvyšuje se pravděpodobnost jednoho ze zmíněných onemocnění.

Souhrn přínosů kastrace u psů:

  • zabránění nechtěnému krytí
  • zklidnění rozbouřené povahy
  • řešení při přílišnými útěky za hárajícími fenami
  • prevence před rakovinným onemocněním pohlavního ústrojí
  • prevence zvětšení prostaty v pokročilém věku

Přínosy u fen

Nejčastějším důvodem pro provedení kastrace feny je zabránění říje a další reprodukce. Zákrok je však nevratný, a je tedy potřeba si jej pečlivě promyslet. Potřeba je také zmínit, že ze zdravotního hlediska není pravda, že by měla mít fena alespoň jednou za život štěňata, což je fáma, která se mezi chovateli často šíří.

Kastrace feny je nejčastějším řešením některých typů onemocnění. Tato onemocnění jsou bohužel často život ohrožující a také poměrně časté. Jedná se např. o záněty dělohy, nádorová onemocnění vaječníků, dělohy či mléčné žlázy nebo dokonce cukrovku. Tyto nemoci nejčastěji potkávají fenky v pokročilém věku, zejména pak ty, které během života neměly žádná štěňata. Nejčastějším a nejnebezpečnějším onemocněním je již zmíněný zánět dělohy, který bezprostředně ohrožuje život feny a pokud není co nejrychleji zahájena léčba antibiotiky či provedena kastrace, může být pro fenu smrtelný.

Ke kastraci je nutné přistoupit také v případech, kdy nastanou komplikace během březostiči porodu, které mohou vést ke krvácení nebo mimoděložní březosti. Jedná se zkrátka o složitý systém, který nemusí vždy fungovat tak, jak by měl, a proto je kastrace nejlepším řešením jak z preventivních, tak i léčebných důvodů.

Souhrn přínosů kastrace u fen:

  • zabránění nechtěné říji
  • zbavení se slídících psích nápadníků
  • prevence před život ohrožujícími onemocněními (např. zánětem dělohy)
  • jediná prevence před často se opakující falešnou březostí

kastrace_psa_2

Rizika kastrace

Každá mince má dvě strany, a tak je tomu i v případě kastrace psů a fenek. Ačkoliv se na veterinárních klinikách jedná a zcela rutinní zákrok, je stále prováděn v celkové anestezii, která vždy představuje určité riziko. Mezi další rizika je možno zařadit např. vnitřní krvácení, nekompletní odstranění vaječníků či podvaz močovodu. Pokud jsou však všechny operační postupy provedeny správně a zákrok je vykonán ve sterilním prostředí, po důkladném předoperačním vyšetření a se správně zvolenými anestetiky, mělo by vše dopadnout, jak má.

V některých případech však může u fen po kastraci docházet k inkontinenci, která je pravděpodobně způsobena sníženou hladinou estrogenů. Dále také může dojít ke změně kvality srsti, negativní změně povahy či k obezitě.

Průběh kastrace

Ať už se jakožto majitele pro kastraci sami rozhodnete nebo vás okolnosti k jejímu provedení donutily, postup bude vždy stejný. Fenku či psa nejprve veterinář provede důkladným předoperačním vyšetřením. V případě potřeby provede také krevní rozbor, EKG, RTG nebo ultrazvuk. Pokud bude vše v pořádku, přijde řada na postupné uspávání zvířete. Všechny operace probíhají na sterilním operačním sále, který je vybaven veškerými potřebnými nástroji. 

Průběh u psů

Kastrace psů spočívá v odstranění samčích pohlavních žláz – varlat. Před samotným zákrokem je nutná 24 hodinová hladovka. Vodu stačí pejskovi odebrat 1-2 hodiny před operací. Jakmile je provedeno předoperační vyšetření, je pes uveden do anestezie, a to buď inhalačně nebo intravenózně. Na většině klinik si může majitel vybrat, jak chce, aby bylo zvíře uspáno. Výběr však závisí také na zdravotním stavu pejska, a tudíž i lékařských doporučeních. Inhalační narkóza je ve většině případů šetrnější, bezpečnější, avšak také dražší variantou.

Jakmile je vše připraveno, může se veterinář pustit do samotného zákroku. Ten spočívá v naříznutí kůže před šourkem a vybavením obou varlat přes tento řez do operační rány. Varlata jsou následně odstraněna a rána je zašita. Pokud nedojde ke komplikacím, trvá celý zákrok přibližně 30 minut.

Průběh u fen

Postup kastrace u fen je v první polovině celého procesu stejný, jako u psů. Provede se předoperační vyšetření, nepodává se po dobu 24 hodin žádné jídlo a těsně před zákrokem ani voda. Následně se zvolí typ anestezie a začne se se samotným zákrokem. Kastrace u fen spočívá v naříznutí vazivového pruhu, který se nachází uprostřed břicha. Poté jsou odstraněny a podvázány vaječníky, v některých případech i děloha. Kastrace fen je celkově zákrok o něco složitější, a tak trvá minimálně hodinu. 

Cena kastrace

Cena za tento úkon se může samozřejmě lišit v závislosti na typu zdravotnického zařízení a také tělesné hmotnosti pejska. Pokud máte doma fenu, je potřeba počítat s lehce vyššími výdaji, za které je zodpovědná větší náročnost celého úkonu. Všeobecně je však možné říci, že cena za menší plemena se pohybuje kolem 3.000 Kč, avšak může se přiblížit až hranici 8.000 Kč v případě větších psů a fen.

Je ale nutné zmínit, že náklady, které vynaložíte do kastrace se vám mohou vrátit ve formě zlepšení zdravotního stavu, a tudíž i ušetření nákladů na někdy velmi složitou léčbu.

Rekonvalescence

Následná péče o pejska není nic složitého. Krátce po zákroku je zvíře probuzeno a prakticky okamžitě připraveno k odvezení domů. Probírání může po narkóze pár hodin trvat, přičemž je zvíře spavé a může být i zmatené nebo dezorientované. Je důležité proto dodržovat klidový režim a teplo. Vodu je možné podávat chvíli po probuzení, s jídlem je lepší přibližně 6 hodin počkat, aby nedošlo ke zvracení.

Důležité je také zabránit v olizování rány, což v některých případech dokáže nejlépe zajistit ochranný límec. Klidový režim by pak měl trvat alespoň 14 dní, aby mohla rána dobře zarůst a nedošlo ke komplikacím. Vhodné jsou tak spíše kratší procházky a absence skákání. Stehy se následně vytahují 8.- 10. den po zákroku.

V rámci diety doporučujeme po zákroku nasadit krmiva vhodné pro kastrované pejsky. Z našeho sortimentu můžeme doporučit krmiva ZV1 senior, které jsou pro kastrované psy a fenky ideální.

Chemická kastrace

Jestliže vnímáte kastraci pouze jako způsob, jak zabránit nechtěnému krytí nebo jak zklidnit povahu vašeho pejska, pak pro vás může být vhodná alternativa v podobě chemické kastrace. Je aplikována v podobě hormonálních čipů, které jsou umístěny pod kůží, a způsobují tak dočasnou neplodnost. Chemická kastrace tak může být ideálním způsobem, jak zklidnit sexuální apetit, protože snižuje hladinu testosteronu. Účinek trvá zpravidla rok, avšak u malých psů to může doba trvání prodloužit.

Bohužel i tento druh antikoncepce není bez rizika, a tak může v ojedinělých případech hrozit, že pes zůstane neplodný už trvale. Zároveň se chemickou kastrací nedá předejít žádnému z nádorových či zánětlivých onemocnění.

Kastrace_psa_1