Falešná březost: Její projev a řešení

Falešná březost je něco, co může během života potkat nejednu fenku. Jedná se o stav, který může začít krátce po hárání a kdy fena začne působit a chovat se, jako by byla březí. Může se chovat agresivně či naopak apaticky nebo smutně.

Za normálních okolností by se mohlo jednat o signály, že je fenka březí a čeká štěňata. Háček je však v tom, že žádná štěňata nečeká. 

Jak poznat falešnou březost?

Falešná březost u fen může být od té skutečné těžko rozpoznatelná. Kromě změny chování totiž dochází i k fyzickým změnám na těle fenky, což může majitele značně zmást. V následujících větách se dočtete, jak je falešnou březost poznat a jak se zachovat. Pokud však chcete mít jistotu, že je fenka skutečně v pořádku a jedná se pouze o „falešný poplach“, doporučujeme raději navštívit veterinárního lékaře.

Pro přesné určení stavu jsou nutné informace samotného majitele, který by měl mít přehled o tom, kdy fenka naposledy hárala, k jakým změnám došlo a zda mohlo k reálné březosti skutečně dojít. Nejspolehlivěji se však dá falešná březost vyloučit až pomocí ultrasonografického vyšetření.

falešná_březost_3

Fyzické a psychické změny

V rámci fyzických změn se může jednat např. o změnu váhy (nejčastěji o její snížení), zvětšení břicha a mléčných žláz, produkci mléka či dokonce zvracení. V některých případech může fenka dokonce i nasimulovat porod.

Co se týče změn psychických, může se u fenky projevit agresivita, apatie, nervozita nebo třeba schraňování hraček a různých předmětů, o které se stará, jako by to byly její štěňata. Jednoduše se z ní stane psí máma, která je ochotná své potomky ochránit za každou cenu.

Příznaky se však mohou u různých plemen či povah výrazně lišit. Zatímco jedna fenka bude vyžadovat abnormální množství pozornosti a zvýší se jí apetit, jiná se bude stranit a jídla se ani nedotkne. Ať tak či onak, připravte se na hormonální horskou dráhu

Délka trvání

Skutečná březost u feny trvá přibližně dva měsíce a délka té falešné se od ní prakticky neliší. Chvíli trvá, než si majitel větších změn všimne. Většina páníčků si prvních projevů všimne po třech týdnech, kdy se postupně začnou projevovat vnější a viditelné změny. Nejčastěji se objevuje 3 až 8 týdnů po hárání. 

Co způsobuje falešnou březost?

První příznaky falešné březosti se mohou objevit až po skončení hárání. Toto období se nazývá diestrus a dochází během něj k prudkému nárůstu hormonu progesteron. Za normálních okolností by měl tento hormon po konci hárání klesat, avšak ve výjimečných případech může dojít k tomu, že na vaječníku zůstane přetrvávající žluté tělísko, které je typické při období skutečné březosti. Toto tělísko dokáže zmást fenku natolik, že si sama myslí, že je březí a začne se podle toho chovat.

Falešná březost nebo také pseudogravidita je pozůstatkem z dob, kdy psi žili ve smečkách a hárání probíhalo u fen v těchto smečkách současně. Díky této skutečnosti pak mohly feny pomáhat jiným fenám a kojit jejich štěňata. Omezil se tak úhyn mláďat i v případech, kdy zemřela jejich matka. Díky kojení si totiž dokázala náhradní matka tyto štěňata osvojit a starat se o ně, jako by byly její vlastní.

 

Kastrace jako prevence

Ačkoliv nemusí být falešná březost nic závažného, může se u fenky objevovat opakovaně a v některých případech ji dokonceohrožovat na životě. Ke komplikacím může dojít v případě, že se z mléčných žláz začne uvolňovat tekutina, která zapáchá. Tato tekutina může mít různé barvy (bílou, žlutou, hnědou), avšak jakmile zapáchá, značí to nebezpečný zánět mléčné žlázy, který může být pro feny smrtelný.

Pokud tedy chcete těmto komplikacím předejít, nejlepším a nejčastějším řešením je kastrace. Ta také zamezí častým rakovinným nádorům mléčné žlázy i dělohy, což může být pro fenky velice nebezpečné. Tyto komplikace se mohou u fen objevovat v jakémkoliv věku.

Kastrací však samozřejmě zamezíte možnosti, aby mohla mít fenka štěňata, a je tak nutné si nejprve utřídit všechna pro a proti. Je však nutné zmínit, že falešná březost nesnižuje její budoucí plodnost a není pro ni proto v tomto ohledu nijak omezující. 

Léčba

Jestliže se rozhodnete řešit falešnou březost svépomocí, můžete využít následujících tipů, které mohou urychlit proces s odezněním tohoto problému:

  • snížit celkové množství potravy a vody (zejména bílkovin na týden až dva)
  • odebrat veškeré hračky, které mohou symbolizovat štěňátka
  • vymyslet program, který fenu zaměstná jak fyzicky, tak psychicky (trénink, procházky atd.)
  • zamezit možnosti tvorby pelíšku pro budoucí štěňata
  • omezit mazlení a celkovou pozornost, kterou bude vyžadovat

Díky dodržování tohoto postupu dokážete fence zamezit v tom, aby si myslela, že je skutečně březí, hormony se srovnají a příznaky po nějaké době samy odezní. Pokud však pozorujete jakékoliv komplikace nebo máte dojem, že má fenka bolesti, je nejlepším řešením navštívit veterináře, který předepíše speciální léky na falešnou březost.

Je vhodné nasadit dietu určenou pro březí feny a psy s citlivým zažívání. V této kategorii doporučujeme například granule ZV1 Salmon and potato.

Shrnutí

Falešná březost je poměrně častý stav, který během života potká řadu nekastrovaných fen. Ve své podstatě se nejedná o nic, co by mělo být život ohrožující, avšak mohou se objevit i nepříjemné komplikace, při kterých se bez zásahu veterinárního lékaře neobejdete.

V ostatních případech je však pseudogravidita dobře zvládnutelná i bez medikace, která by měla nastat až jako poslední možnost. Zvýšit aktivitu a snížit množství bílkovin ve stravě by mělo být dostačujícím řešením k zastavení laktace. Je ale nutné vytrvat a v této dietě a celkovém přístupu, na který nemusíte být zvyklí nepolevovat minimálně po dobu 7-14 dní.

Poté by již mělo stačit zabavit fenku natolik, aby na svou „březost“ úplně přestala myslet. Pokud se ale chcete těmto stavům kompletně vyvarovat, pak je nejlepším a jediným řešením kastrace.

falešná_březost_2